Nagy forgalommal, de továbbra is stagnáló bérleti díjakkal indult az év a budapesti lakásbérleti piacon: amíg a bérlők egyre kevesebbet hajlandók fizetni, a bérbeadók alig engednek áraikból. Januárban a keresleti átlagár 212 ezer, míg a kínálati 248 ezer forint volt, így tovább nyílt közöttük az árolló – állapítja meg legfrissebb elemzésében a Rentingo. A keresletben mutatkozó csökkenésnek fontos oka a külföldről érkező Erasmus-ösztöndíjasok elmaradása, ami már 2024 szeptemberétől érezhető.
A Mere orosz diszkontlánc magyarországi piacra lépése több mint fél éve húzódik, annak ellenére, hogy a cég már jelentős előkészületeket tett. A Telex-hez eljutott információk szerint a késlekedés hátterében szervezeti problémák, irreális elvárások és a helyi viszonyok félreértelmezése áll. A lap által megkeresett MERE most kommunikált először hivatalosan a tervezett üzletnyitásokkal kapcsolatban.
Németország gazdasága stagnál, miközben egyre súlyosbodik a megfizethető lakások hiánya. Az ország következő kormányának szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy az építőipar túl drágává és bonyolulttá vált, részben a túlzott szabályozás miatt. A megoldás kulcsa lehet, ha az építőknek lehetővé teszik, hogy eltérjenek a szigorú előírásoktól - közölte a Bloomberg.
A hazai ingatlanbefektetési piacon a lakóingatlan hagyományosan a legnépszerűbb választás a magánbefektetők számára. Nem meglepő, hiszen elsőre könnyen érthető, egyszerű(nek tűnik) kezelni és mindenkinek vannak személyes tapasztalatai. Azonban az ingatlanpiac világa messze több lehetőséget kínál, mint pusztán lakások vásárlása és kiadása. Az üzlethelyiségek, ipari és logisztikai ingatlanok, bérbeadott irodaházak, valamint az ezeket birtokló befektetési alapok komoly diverzifikációs és hozamlehetőségeket hordoznak.
Az idei év minden bizonnyal jobb év lesz, mint a tavalyi a hazai és a nemzetközi kereskedelmiingatlan-piacon. A szakértők szerint 2-2,5 százalékos gazdasági növekedés várható Magyarországon, miközben a világszinten bizonytalanságot okozó választások jelentős része is lezajlott, így az ezzel kapcsolatos korábbi bizonytalanság is mérséklődött. Hogy mindez mit okoz majd a magyarországi kereskedelmi ingatlanok piacán, arról a CBRE Hungary Market Outlook 2025 című rendezvényén a vállalat szakértői beszéltek, akik a kiskereskedelmi szektorra kitérve azt is elmondták, hol, milyen bevásárlóközpont-felújítások és -átadások várhatók idén.
Hét olyan trendet határozott meg elemzésében a Prologis Research, amely az idei évben várhatóan befolyásolni fogja az ellátási láncok globális alakulását. Az idei előrejelzésből három kiemelten fontos az európai piac számára.
A globális ingatlanpiac jelentős változások előtt áll, a Savills előrejelzése szerint számos nagyvárosban csökkenhetnek a lakóingatlanok árai 2025-ben. A hitelfelvételi költségek emelkedése és egyéb gazdasági tényezők nyomják rá bélyegüket a piacra, ami a növekedés lassulását eredményezheti - számolt be a Bloomberg.
Úgy tűnik, a lakhatási kérdések az utóbbi időben a kormány figyelmét is egyre inkább kezdik felkelteni. Ez elmúlt hónapokban többször is említést tettek a megfizethető lakhatás fontosságáról, amelynek mind a lakásárakban, mind a bérleti díjakban meg kell mutatkoznia. A megfizethető lakhatás azonban nem képzelhető el egy széles rétegek számára elérhető bérlakásállomány nélkül, amire legjobb mintaként a bécsi rendszer szolgálhat. Hogy Budapesten hogy állunk most, honnan lehetne felépíteni a rendszert, azt a KSH számai alapján vizsgáltuk meg, kiemelve, mennyi önkormányzati bérlakás van ma Magyarországon, és ezek hogyan tudnák segíteni a lakhatási problémák javítását.
Már hallgatható a Portfolio Checklist csütörtök adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az orosz hadsereg megközelített egy kiemelt stratégiai jelentőséggel bíró ukrán várost, Pokrovszkot. A témában Huszák Dániel, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzője volt a vendégünk. A műsor második részében Futó Péterrel, a Portfolio ingatlanpiaci elemzőjével azt tekintettük át, hogy pontosan hol és mennyivel drágultak a bérleti díjak, és milyen hozamot jelent ez a befektetési célra vásárolt lakások tulajdonosainak.
A 2023 előtti kilenc év, majd a tavaly újra beinduló áremelkedés után sokan azt hihetik, hogy már lemaradtak a jó beszállási lehetőségről befektetőként az ingatlanpiacon. Ugyanakkor nem látszik fordulat az árakban, ráadásul már a bérbeadással elérhető hozam is vonzóvá válhat sokaknak a csökkenő állampapírkamatok mellett. Hogy ez mennyire lendítheti fel a befektetési célú ingatlanvásárlást, azt az OTP Ingatlanpont vizsgálta meg.
2025 első heteiben a tulajdonosok országszerte úgy gondolták, nem engednek érdemben a kiadó lakások bérleti díjából, ugyanakkor a kiadó házak díjai decemberhez képest 13 százalékkal mérséklődtek – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. A budapesti belvárosában kiadó lakást csak a VII. és VIII. kerületben lehet 200 ezer forintos havidíj alatt találni, és a rövidtávú lakáskiadást megtiltó VI. kerületben is erőteljes emelkedésnek indultak a bérleti díjak.
A New York-i ingatlanpiac fellendülőben van, különösen a lakóingatlanok szektorában. A város ingatlanállományának összértéke várhatóan jelentősen emelkedik a következő pénzügyi évben, miközben a kereskedelmi ingatlanok is a javulás jeleit mutatják. A magas kamatlábak ellenére is növekednek az ingatlanértékek, ami pozitív hatással lehet a város bevételeire - jelentette a Bloomberg.
A megelőző hónapok csökkenését követően 2024 decemberében országosan 1,3, Budapesten 1,0%-kal nőttek a kínálati lakbérek az előző hónaphoz képest. Az előző év azonos időszakinál országosan 9,3, Budapesten 9,6%-kal, a 2015. évi bázisidőszakinál pedig 113, illetve 103%-kal voltak magasabbak a decemberi lakbérek - derül ki a KSH-ingatlan.com legfrissebb lakbérindexéből.
Az európai ingatlanpiac 2025-ben várhatóan jelentős fellendülést mutat majd, a befektetési aktivitás élénkülésével és a kulcsfontosságú szektorok növekedésének visszatérésével - írja a Cnbc.
Akár 30 százalék feletti volumenbővülés is elképzelhető 2025-ben a hazai lakáspiacon, miután mind az adásvételek számában, mind az árakban emelkedés várható. A lakáspiac kilábalása az előttünk álló évben is tovább folytatódhat, a javuló piaci körülmények mellett rengeteg olyan állami intézkedést jelentettek már be, amelyek a piac további bővülését támogatják. Milyen hatással lehetnek ezek a lakáspiacra nézve és hosszú távon is velünk maradhat a növekedés?
Az európai lakáspiac továbbra is növekedési pályán halad, mind az árak, mind a bérleti díjak tekintetében. A Catella legfrissebb jelentése szerint a harmadik negyedévben az átlagos négyzetméterár 5666 euróra (2,35 millió forint) emelkedett, míg a bérleti díjak még erőteljesebb növekedést mutattak. A szakértők optimisták a jövőbeli kilátásokat illetően, bár az új építési engedélyek számának csökkenése aggodalomra ad okot - számolt be a Property Forum.
Ezt a kérdést az élet minden területén érdekes vizsgálni.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Egyre keményebb helyzetben az Európai Unió.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.